Žiadne rozhodnutie o rozmiestnení zahraničnej armády na Slovensku zatiaľ nebolo prijaté, potvrdilo ministerstvo

3881_ike_5126 676x451.jpg

27.1.2022 (Webnoviny.sk) – Žiadne rozhodnutie o rozmiestnení zahraničných ozbrojených síl na Slovensku nebolo zatiaľ prijaté. V stanovisku k medializovaným informáciám o možnom vyslaní jednotiek NATO na Slovensko v súvislosti s krízou na Ukrajine to uviedlo ministerstvo obrany.

Podľa rezortu akékoľvek rozhodnutia tohto druhu budú v prípadne potreby prijímať zodpovedné ústavné orgány SR, a to prioritne v závislosti od ďalšieho vývoja bezpečnostnej situácie.

„V NATO sú štandardne pri každej kríze posudzované všetky možné alternatívy vývoja situácie. Návrh vojenských expertov na prípadné posilnené spoločné pôsobenie ozbrojených síl členských krajín NATO v oblasti východnej hranice Aliancie vychádza zo skúseností, ktoré NATO získalo z pôsobenia v krajinách Pobaltia a v Poľsku v reakcii na nezákonnú anexiu Krymu Ruskou federáciou a na ozbrojený konflikt prebiehajúci na ukrajinskom Donbase či v Luhansku a je len jednou z možných alternatív ďalšieho vývoja,“ konštatuje ministerstvo.

Na základe pripravovaných vojenských scenárov a odporúčaní bude podľa rezortu následne prebiehať odborná a predovšetkým politická diskusia o tom, ktoré z navrhovaných opatrení sú primerané danej situácii a s ktorými opatreniami sa stotožnia všetky členské krajiny NATO.

Rezort dodáva, že najvyšší ústavní činitelia, rovnako ako vláda SR, aj naďalej veľmi detailne a poctivo sledujú aktuálnu bezpečnostnú situáciu a vyhodnocujú opatrenia, ktoré je potrebné prijať na zaistenie bezpečnosti občanov.

Viac k témam: Armáda, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Žiadne rozhodnutie o rozmiestnení zahraničnej armády na Slovensku zatiaľ nebolo prijaté, potvrdilo ministerstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

27. januára 2022

Odporúčané články